Den före detta moderaten och Karlskronapartiets grundare, Nicklas Platow, är förste vice ordförande i Karlskronas barn- och ungdomsnämnd. Varje månad ingår det i hans uppdrag att delta både i nämndens sammanträden och arbetsutskott. För detta får han varje månad ett arvode på uppemot 7 000 kronor efter skatt. Men av totalt tretton möten i år har Nicklas Platow bara dykt upp på sju. Något som har gjort ordföranden i nämnden Jan-Olof Pettersson (FP) upprörd.
– Har man tagit på sig ett uppdrag ska man fullfölja det. Särskilt när man får betalt, säger han.
Nicklas Platow håller inte med om att han inte fullföljer sitt uppdrag. Han pekar på att han varit betydligt mer närvarande tidigare år, men att han ofta fått förhinder just i år eftersom han varit tvungen att lägga tid på sina två restauranger och ett IT-företag som han sitter i styrelsen för.
– Men jag har inte varit passiv. Även om jag inte kunnat gå på alla möten har jag besökt rektorer och utfört annat arbete där emellan, säger han.
”Bättre att avsäga sig sitt uppdrag”
I uppdraget som vice nämndsordförande ingår det utöver att närvara vid mötena, även att lägga ner tid på att förbereda sig och läsa på. Jan-Olof Pettersson jämför Nicklas Platows frånvaro med skolk och anser att det är ”något oseriöst” att inte komma på nämndsammanträden samtidigt som nämnden ställer krav på att elever inte ska skolka från skolan.
– Kan man inte närvara är det bättre att avsäga sig sitt uppdrag. Som det är nu kanske han stoppar andra med större engagemang från att vara med i stället, säger han.
Nicklas Platow håller med om att det blir svårt att kombinera politiken med hans övriga arbeten, och har nu bestämt sig för att något måste stryka på foten.
– Kommer Karlskronapartiet in i fullmäktige på söndag så säljer jag restaurangverksamheten och satsar helhjärtat på politiken.