– Nu känns det jättebra att vi äger båten, för nu har vi händelseförloppet i våra händer, säger Lars-Åke Henrysson, ordförande i föreningen Kallebåtens vänner.
Under tisdagsmorgonen stod det klart att föreningen till slut lagt det högsta budet och därmed kan titulera sig som ägare till den 50-åriga båten, något som Sydöstran var först att rapportera.
Inklusive moms och auktionsavgift landar slutsumman på 150 000 kronor. Därtill räknar föreningen med ytterligare 50 000 kronor för reparationer.
– Egentligen är det väl överpris, men vi ansåg att vi hade mandat från större delen av Ronnebys befolkning eftersom vår insamling skenade iväg fullständigt, säger Henrysson och fortsätter:
– Pratar man med folk i Ronneby så är den värd hur mycket som helst, de vill bara ha den kvar.
Ska vara ett komplement
Kallebåten och dess föregångarna har trafikerat sundet mellan Ekenäs och Karön i 90 år. Efter flera turer valde Ronnebys politiker att lägga ut båten till försäljning, med ett reservationspris på 50 000 kronor.
Över 800 Facebookmedlemmar och drygt 1000 namnunderskrifter har gått samman för att rädda båten.
Nu hoppas föreningen att Kallebåten återigen ska kunna trafikera Karösundet. Intentionen är inte att konkurrera ut kommunens pontonbåt eller Blekingetrafikens linje, utan att bli ett komplement för nostalgiska Ronnebybor och turister.
– Den kompetensen finns i föreningen, säger Lars-Åke Henrysson.
Hör mer om Kallebåtens framtid i klippet ovan.