Asbest har tidigare ingått i produktionen på Kockums och flera varvsarbetare har under åren drabbats av obotlig lungsäckscancer. När Saab tog över varvet påbörjades en undersökning av lokalerna. Resultaten från en luftmätning som kom i går visade att det fanns skadliga ämnen som innebar en risk för de anställdas hälsa.
– Vi ville inte låta personalen vistas i lokalerna då, säger Sebastian Carlsson, presschef på Saab.
Tre verkstadshallar stängdes, personalen informerades och fick bära skyddsmasker. Senare under gårdagskvällen kom tydligare analysbesked.
– De visade att det inte fanns någon fara för den mänskliga hälsan. Men det finns en historik på Karlskronavarvet med asbest, så jag förstår att detta ändå väcker känslor, säger Sebastian Carlsson.
I dag är verkstadshallarna öppna igen och verksamheten pågår som vanligt.
– Det är en lättnad att vi kan jobba på som vanligt. Även om ämnena inte är farliga ska vi ändå se till att de tas bort, säger Sebastian Carlsson.