Foto: SVT/Stina Sandström

Strömlöst i Nättraby – översvämning på Trossö

Uppdaterad
Publicerad

I stormens spår har vattennivåerna stigit rejält i Blekinge. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för höga vattenflöden och på förmiddagen låg bland annat stora delar av Fisktorget i Karlskrona under vatten.

Vattenståndet i Karlskrona var på förmiddagen ungefär en meter över medelvattenståndet och det märktes inte minst på Fisktorget i Karlskrona som svämmades över med vatten.

Under förmiddagen har Räddningstjänsten också fått in ett antal larm om vattenskador på byggnader. På Arnö i Karlskrona har ett hus fått källaren översvämmad och fler hus är i farozonen om vattnet stiger.

Även från Karön i Ronneby och på Ågatan och Stadsportsgatan i Karlshamn har det larmats om vattenskador i byggnader.

En fiskebåt som ligger förtöjd vid Hallahamnen på Hasslö har slitit sig från sina förtöjningar i det hårda vädret och riskerar att kastas mot kajen.

En fiskebåt på Hasslö slet sig i stormen.

Kustbevakningen och räddningstjänsten är på plats för att säkra båten.

Under kvällen hade de flesta av de drabbade hushållen i Blekinge fått tillbaka strömmen. Klockan 20 var fortfarande nio hushåll utan ström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.