En man i 20-årsåldern fick föras till sjukhus med stickskador efter ett bråk i Kungsmarken i Karlskrona. Foto: SVT/Erik Alfredsson

Mordförsök i Karlskrona – man vårdas på sjukhus för stickskador

Uppdaterad
Publicerad

Två personer har anhållits efter ett bråk i Karlskrona under söndagskvällen, där en man i 20-årsåldern fick stickskador på överkroppen. Den skadade mannen fick föras till sjukhus men läget ska vara stabilt.

Det var vid klockan 20 på söndagskvällen som polisen larmades till Kungsmarken i Karlskrona kommun där ett bråk pågick med flera personer inblandade.

Nära fotbollsplanen hittades en man i 20-årsåldern med stickskador på överkroppen.

– Skadorna är allvarliga, men inte livshotande, säger Magnus Lefèvre, vakthavande befäl vid polisen i region Syd.

Två män anhållna

Flera personer ska ha varit vid platsen för bråket, och polisen har under kvällen och natten genomfört ett antal husrannsakan.

– De två greps i samband med det på två olika adresser. Om det finns fler gärningspersoner kan jag inte säga i nuläget, säger Magnus Lefèvre.

De gripna männen, som är i 20-årsåldern och i 50-årsåldern sitter nu anhållna misstänkta för försök till mord.

Höjd säkerhet på akuten

I samband med händelsen vidtogs särskilda säkerhetsåtgärder på akutmottagningen på Blekingesjukhuset. En av anledningarna var att det samlades många personer vid akuten.

– Vi vidtog vissa åtgärder på Blekingesjukhuset enligt de rutiner vi har. Vilka åtgärder det handlar om vill jag inte gå in på, säger Stefan Österström, säkerhetschef på Region Blekinge.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.