Polisen hade spärrat av platsen för knivattacken i Ronneby under söndagen. Foto: Henrik Friberg/SVT

Två män häktade efter helgens knivattacker

Uppdaterad
Publicerad

Efter helgens två knivattacker i Karlshamn och Ronneby har nu två män häktats på sannolika skäl misstänkta för mordförsök.

Natten till i lördags knivskars en man allvarligt under ett bråk i centrala Karlshamn. Senare under natten kunde en misstänkt gärningsperson i 20-årsåldern gripas.

Och under lördagskvällen larmades polisen till Ronneby, där två andra män påträffats med stick- och skärskador. En av de anhölls senare misstänkt för mordförsök, och den andra misstänks för grov misshandel.

– Det är två män som inte är helt okända för varandra, så det är inget vansinnesdåd eller något sådant. Sedan håller vi på att utreda varför det skedde, säger Elin Johansson, åklagare i Ronnebyärendet.

Nu har den misstänkte gärningsmannen från Karlshamn och en av de från Ronnebyärendet häktats på sannolika skäl misstänkta för mordförsök.

Den misstänkte i Karlshamnsärendet är tidigare dömd för flera butiksrån i och omkring Karlshamn.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.