Det var ett tag sedan som han räknade, men det är omkring 2000 vykort som finns samlade i hans album. Intresset kommer från början från Linus farfar Ingemar Andersson som föddes 1935. Han fotade mycket och öppnade upp ett intresse hos Linus när han kunde berätta om gamla platser.
– Han kunde Ronneby utan och innan. För varje vykort jag köpte så berättade han om gatorna och om affärrer som låg där, vem som ägde vad och vilka som jobbade där. Då kom historien fram om varje bild, berättar Linus Ingemarson.
Äldsta från 1875
Han har bilder från många platser i hela Ronneby kommun. Det är många från exempelvis torget och brunnsparken och många platser återkommer i albumen, men från olika år. Han har vykort med motiv från de flesta gator i kommunen.
– Nu skickar vi sms när vi önskar god jul. Men förr var det ju vykort och gärna på sin bostad. Man visade att såhär bor vi, berättar Linus Ingemarson.
Det äldsta kortet i samlingen föreställer en byggnad som låg bakom det gamla Brunnshotellet i Ronneby, som brann ner 1959.
– Det är daterat 1875, så det är nästan så att man får rysningar när man sitter och tittar på ett kort som är över 100 år gammalt.