Beredskapsdirektör: ”Vi håller enad front i länet”

Uppdaterad
Publicerad

Länsstyrelsens beredskapsdirektör Kajsa Sjösvärd säger att man följer Folkhälsomyndighetens råd och rekommendationer och att man samarbetar med ett 30-tal aktörer inom såväl offentlig som privat verksamhet.

Med anledning av att coronaviruset nått Dalarna har flera kommuner i länet nu aktiverat sina krisorganisationer. Det berättade beredskapsdirektör Kajsa Sjösvärd under en presskonferens på onsdagen.

– Smittskyddet tolkar vad de nationella riktlinjerna betyder för Dalarna. Men vi har tillsammans med ett 30-tal aktörer i länet fattat gemensamt beslut om att vi följer Folkhälsomyndighetens råd och rekommendationer. Vi håller enad front i länet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Dalarna

Mer i ämnet