Det blir Elin Bergman, 18, och Kevin Walker, 24, som gör upp om titeln i TV4:s Idol – trots att juryn gjorde sitt bästa för att få tv-publiken att rösta ut den sjungande fotbollsspelaren. Det innebär att Erik Rapp från Leksand tvingas lämna tävlingen.
Kevin Walkers versioner av Gavin DeGraws ”Soldier” och Daughtrys ””Home” gick hem hos de som röstade och det blir därmed för tredje året i rad en kille och en tjej som gör upp om titeln i Globen på fredag.
Walker trodde knappt att det var sant.
-Det är som att gå ur en kraschad bil. Jag har sockerdricka i benen, sade han till TV4 direkt efter offentliggörandet av rösterna.
Erik Rapp hyllades stort av juryn men tvingades ändå lämna tävlingen veckan före den stora finalen.
-Sverige nya soulkung, sade till exempel Anders Bagge.
Rapp själv var samlad efteråt. Samlad, men besviken.
-Det är lite knäckande att något som mer eller mindre tagit över hela mitt liv är över. Men det är inte kul att tävla i musik, sade Erik Rapp till TV4.
Om Erik Rapp var besviken så var Elin Bergman gladare.
Ledsen för kompisens skull, men glad för sin egen.
-Jag är väldigt chockad, men känner såklart att det är så kul också. Men jag är chockad att inte Erik gick till final, sade hon.