Extremt höga halter av uran i vattnet

Uppdaterad
Publicerad

Över hälften av de testade enskilda brunnarna i Leksands och Rättviks kommuner har för höga uranhalter, det visar en kartläggning av grundvattenskvalitén som Länsstyrelsen gjort.

Analyser av grundvattensprover som Länsstyrelsen har tagit under en sexårsperiod visar att det finns extremt höga halter av uran i vattnet i enskilda brunnar.

Och det är vattnet i brunnar i området Siljansringen som utmärker sig mest, i både Rättvik och Leksand har fler än hälften av brunnarna för höga halter av uran.

– Det beror på berggrunden som är exceptionell. Siljansringen är ett gammalt meteoritnedslag och det finns uran i berggrunden, säger Jan Larspers på Länsstyrelsen Dalarna.

Risk för njurskador

Länsstyrelsen utgår från Livsmedelsverkets och Strålskyddsinstitutets rekommendationer för uranhalter i dricksvatten, som fastställts utifrån risken för njurskador.

Om uranhalten överskrider 15 microgram per liter vatten bör åtgärder vidtas, men runt Siljansringen ligger nivåerna på flera ställen på uppåt 500 mikrogram per liter.

I Rättvik har man uppmätt så höga nivåer som 1280 mikrogram per liter vatten, det är alltså 85 ggr högre än rekommenderad högsta nivå.

Enskilda brunnar bör kontrolleras

– Har man enskild brunn vid Siljansringen bör man absolut kontrollera sitt vatten, säger Jan Larspers på Länsstyrelsen Dalarna.

Kommunernas miljökontor ansvarar för att informera enskilda brunnsägare om halterna i vattnet som i sin tur ansvarar för att åtgärda problemen.

– Personligt ansvar för brunnsägaren men det finns inget strikt ansvar utan det är upp till var och en att åtgärda, säger Jan Larspers.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.