Vid fabriken i Mora finns idag 42 anställda och förhandlingar om att avveckla verksamheten i Mora och flytta produktionen kommer att inledas omgående.
Enligt Finnvedens informationsansvarig Kamilla Oresvärd är orsaken till nedläggningen att företaget måste utnyttja sina resurserna mer effektivt och därmed minska antalet orter med tillverkning av plåtkomponenter.
– Det är såklart ett tråkigt besked. Men det handlar om att vi måste utnyttja våra resurser bättre, säger hon.
Finnveden Metal Structures som tillverkar produkter och komponenter i stål, aluminium och magnesium, är bland annat underleverantör till SAAB. Men enligt Oresvärd har nedläggningen ingen direkt koppling till SAAB:s verksamhet att göra.
– Det är ju en allmän nedgång i hela fordonsindustrin, men oavsett SAAB:s situation, så hade vi gjort det här ändå, säger Kamilla Oresvärd.
Finnveden Metal Structures som har huvudkontor i Göteborg, finns förutom i Mora också i Forsheda, Hultsfred, och Olofström samt Bielsko-Biala i Polen. Omstruktureringen planeras vara genomförd kvartal 3, 2010. MBL-förhandlingar med berörda fackliga organisationer kommer att inledas snarast.
– Det känns oerhört tråkigt att behöva ta till åtgärder som drabbar medarbetare men det är nödvändigt att vi finner lösningar som stärker den totala verksamheten på kort och lång sikt, säger Johan Westman, VD och koncernchef för Finnveden Metal Structures.