Föreningen Briggen Gerda startar sjöfartsgymnasium

Uppdaterad
Publicerad

Skolverket har gett klartecken till en ny friskola i Gävle. Det är föreningen Briggen Gerda som nästa höst ska starta ett sjöfartsgymnasium.

Tidigare fanns friskolan Skeppsakademin i Gävle. En skola som drogs med obetalda skulder under sina 3 år i Gävle, något som påverkade eleverna, bland annat så sakandes det matrial att bygga med.

Men enligt Skolverket så ska inte en ny skola behöva kopplas ihop med en tdigare och menar att varje fall bedöms enskilt.

De nya sjöfartsgymansiets tilltänkta rektor Lisa Kvarnlöf, som tidigare jobbade på Skeppsakademin, vill inte att den nya friskolan ska blandas ihop med den tidigare friskolan Skeppsakademin och vill i dag inte heller svara på frågor om den.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.