Filip Forsberg tingades av Washington Capitals vid NHL-draften Foto: Scanpix

Forsberg draftad av Washington

Uppdaterad
Publicerad

Leksands Filip Forsberg tingades av Washington Capitals vid NHL-draften natten till midsommardagen, svensk tid.

Leksands unge forward, Filip Forsberg, som var med och vann JVM-guld i vintras, tingades av Washington Capitals som elva.

Tipset inför draften var att Forsberg skulle gå som förste svenks, men det blev istället Rögles Rögles Hampus Lindholm som valdes först. Han går till Anaheim som nummer sex.

Familjen på plats

Filip Forsberg hade med sig sin familj i Consol Energy Center i Pittsburgh i natt.

leksandsif.se skriver idag; ” Klockan hemma i Leksand hade precis passerat kvart i tre på morgonen när Washington Capitals general manager George McPhee gick fram till mikrofonen och sa:

– Capitals är stolta att drafta Filip Forsberg från Leksands IF. ”

Krängde av sig kavajen

Efter det reste sig Filip Forsberg upp och kramade sin famij. Sedan gick han fram till podiet samtidigt som han tog av sig sin kavaj. Därefter fick den lycklige leksandskillen dra på sig Washington Capitals klubbtröja.

I en interjvu på capitals.nhl.com berättar Filip Forsberg bl a att det var en annan Forsberg, Foppa, som var hans idol när han växte upp.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.