Gävle – 57-åring åtalad för K-Rauta-brand

Uppdaterad
Publicerad

Idag åtalades den femtiosjuåriga man som misstänks för att ha orsakat den brand som ödelade byggvaruhuset K-Rauta i Gävle i augusti.

Förutom byggvaruhuset skadades även Jysk och en ICA-butik. Ingen kom till skada vid branden men kostnaderna för förödelsen uppskattas till hundra miljoner kronor och åtalet gäller därför grov mordbrand.

Den misstänkte mordbrännaren arbetade förr som läkare men är numera förtidspensionerad, i mycket dåligt psykiskt skick och var bosatt i närheten.

Åklagarens bevisning bygger till stor del på vittnesuppgifter, dels om flera småbränder som den misstänkte tidigare ska ha anlagt på olika platser i området kring sin bostad och dels om iakttagelser av den misstänkte strax före branden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.