Bild från Älvdalen. Foto: Scanpix

Här har nyskilda förtur till bostäder

Publicerad

Förr var det vanligt att par som separerade kunde få förtur till en ny bostad, idag är det ovanligt. Men Hofors och Älvdalen hör till de få kommuner där skilda fortfarande har förtur.

Hyresgästföreningens medlemstidning Hem & Hyra har listat de kommuner i landet där nyskilda fortfarande har förtur till bostäder. Med på listan finns bland andra Hoforshus i Hofors och Norra Dalarnas Fastigheter i Älvdalen.

Förr var det vanligt att kommunala bostadsbolag hade förturssystem för grupper som ansågs behöva hjälp att hitta bostad, enligt Hem & Hyra. Vid mitten av 90-talet hade hälften av kommunerna i landet någon form av förturshantering kvar, enligt tidningen, men allt fler har sedan dess gott över till köer där den som stått längst i kön får bostaden först.

I Göteborg kritiserades förturerna i fjol av stadsrevisionen, vilket ledde till att man tog bort nästan alla förturer och i stället gick över till det raka kösystemet.

Svårt att undvika fusk

Men i Hofors och Älvdalen, tillsammans med 15 andra kommuner i landet, använder man sig fortfarande av förtur för nyskilda. Andra fastighetsägare menar, enligt Hem & Hyra, att det är svårt att kontrollera att ett förturssystem inte missbrukas, men de som använder sig av systemet försvarar det och menar att det går att undvika fusk genom att begära papper på hur länge paret varit folkbokfört tillsammans och att de ansökt om skilsmässa.

”Besynnerligt om inte fler gör det”

Thomas Olsson, vd på Norra Dalarnas Fastigheter, säger att det för dem är en självklarhet.

– Tyvärr ser vi efter varje storhelg att någon måste ha bostad akut för att något har hänt. Vi har inget som står tomt, men försöker hjälpa till. Jag tycker det är besynnerligt om inte fler gör det, säger han till tidningen.

Här kan nyskilda få förtur:

•Arjeplogshus, Arjeplog

 •Degerforsbyggen, Degerfors

 •Eksjöbostäder,  Eksjö

 •Gotlandshem, Gotland

 •Hallbo, Hallsberg

 •Hoforshus, Hofos

 •Jokkmokkshus, Jokkmokk

 •KBAB, Karlstad

 •Bostadsförmedlingen, Kungsbacka

 •Stångåstaden, Linköping

 •Lulebo,  Luleå

 •Norsjölägenheter, Norsjö

 •Sotenäsbostäder, Sotenäs

 •Torsby Bostäder, Torsby

 •Norra Dalarnas Fastigheter, Älvdalen

 •Öbo, Örebro

 •Matarengihem, Övertorneå

Källa: Hem & Hyra

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.