Många kanske känner till kosläpp för djuren som har varit inomhus under vintern, men även de små lammen släpps ut på sommarbete. På gården i Nyby utanför Borlänge skedde det så kallade lammsläppet på onsdagen den 7 maj.
– Vi har gått på våra egna fötter och klövar hit, ganska långt, nästan 5 km, säger lammproducenten Peter Andersson vid naturreservatet Frostbrunnsdalen.
Tidigt bete ger bättre lamm
För lammen som föddes för två till fyra veckor sedan var det första gången de fick komma utanför stallbyggnaden.
– Tillgången på mat är bra, det en variabel som påverkar tillväxten positivt. Vi får även en kortare stallperiod. Nu kan lammen sova på marken och äta gräset där de står. När det finns mat och vatten är det lätt och kul med betesdrift, just nu ser det ut som att vi får en bra start och bra förutsättningar för att komma igång i alla fall, säger Andersson.