Det blir ytterligare ett alternativ i omröstningen om utsmyckning i Tvikstarondellen. Förutom ”Mångfaldsgranen” och ”TT-future” så kan kommuninvånarna också rösta på att nuvarande Hedemoraryttare ska rustas upp och stå kvar i rondellen. Foto: Hedemora kommun och SVT

Efter het diskussion: Hedemora lanserar tredje rondellalternativ

Publicerad

När Hedemora kommun nu startar omröstningen om ny utsmyckning i Tvikstarondellen så har ytterligare ett alternativ dykt upp – att bevara och rusta upp den nuvarande Hedemoraryttaren. Det efter att flera kommuninvånare höjt rösten på sociala medier om ett bevarande.

Det tog fyr ordentligt i sociala medier efter att SVT Nyheter Dalarna rapporterade om att kommunstyrelsens strategiutskott beslutat att medborgarna ska få rösta på två utsmyckningsalternativ som ska ersätta nuvarande Hedemoraryttaren från 1946 i Tvikstarondellen.

”Ryttaren är ju HEDEMORA, så den ska vara kvar” och ”Rusta upp ryttaren och ta bort tallarna” var bara några av flera röster som höjdes på Facebook.

En namnlista initierades för ett tredje alternativ i omröstningen, att rusta upp och bevara ryttaren som med åren blivit rostig och tappat färg.

Tredje alternativ

När omröstningen startade under onsdagen på kommunens hemsida så hade två alternativ blivit tre.

– Vi har noterat diskussionen och dialogen som uppstod på Facebook, så istället för att vänta in förslag på ett tredje alternativ så bestämde politikerna att helt enkelt lägga till det då det nu verkar finnas en efterfrågan på att ha ryttaren kvar i rondellen, säger Kristina Backlund, kommunikationschef på Hedemora kommun.

– Personligen hade jag nog inte väntat mig de här reaktionerna, men det är ju positivt med ett medborgarengagemang redan innan omröstningen dragit igång.

Rösta kan man göra fram till och med den 31 oktober, antingen på kommunens hemsida eller genom att lämna in en pappersröst på biblioteket eller i kommunens reception. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.