Hudiksvall – Jens of Sweden smuggelmisstänkt

Uppdaterad
Publicerad

Jens Nylander från Hudiksvall vars bolag Jens of Sweden, sattes i konkurs 2005, är misstänkt för smuggling.

Enligt Realtid.se var konkursen i september 2005 mer omfattande än vad som hittills har framkommit. Bakom anmälan till Internationella åklagarkammaren i Stockholm står Tullverket. Verket anklagar Nylander för att ha lämnat felaktiga uppgifter vid import av elektronikvaror. Nylander misstänks ha undanhållit minst en halv miljon kronor i tull- och skatteavgifter.

Om brottet klassas som grovt är straffsatsen fängelse från sex månader till sex år.

Företaget Jens of Sweden som utvecklade mp3-spelare beskrevs länge som en framgångsaga, men fick stora ekonominska problem, bland annat beroende på problem med defekta produkter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.