Christian Olofsson är en av de som nu står strejkvakt efter att förhandlingarna i den pågående målarkonflikten strandade natten mot fredag. Ungefär 600 ytterligare målare berörs nu av strejken, som sker bland annat på arbetsplatser i Falun.
– Jag vet att jag kämpar för mina kollegor i målarbranschen för att vi ska ha rimliga avtal, säger Christian Olofsson, som står strejkvakt på en arbetsplats i Falun.
Strejken handlar bland annat om möjligheterna att som målare kunna kombinera arbets- och familjeliv, och om villkoren för gravida målare, som nu inte har samma skydd som föräldralediga har när det gäller lagen om anställningsskydd (LAS).
– Det är oacceptabelt, man ska inte behöva vara rädd för att bli gravid, säger Christian Olofsson.
Målarstrejken inleddes 8 april och berör i nuläget cirka 70 målare på 3 företag i GävleDala-området. På riksnivå 900 på 50 företag.