Kärleksveckan igång i Älvdalen

Uppdaterad
Publicerad

Under helgen inleddes ”Kärleksveckan” i Älvdalen och den pågår fram till på lördag då Sofia Hellqvist från Älvdalen gifter sig med sin prins Carl Philip.

Under hela veckan kommer det att vara aktiviteter i kärlekens tecken i Älvdalen för att ladda upp inför det kungliga bröllopet på lördag. Vår reporter Gunilla Wikström var på plats i Älvdalen på måndagsmorgonen där kärleksstämningen var på topp.

– Det känns fantastiskt att årets mest fantastiska vecka är igång, berättar projektledaren Ing-Marie Bergman.

Aktiviteter för kungligheter

Även om huvudpersonerna under veckan, prinsen och hans fästmö Sofia inte finns på plats i Älvdalen under veckan så har man ordnat aktiviteter under veckan som knyter an till prins Carl Philip och Sofia Hellqvists personliga intressen.

– Prinsen har ju ett motorintresse och på onsdag kväll blir det en motoraktivitet och ett par morgnar har vi yoga i parken och det ligger Sofia varmt om hjärtat, berättar Ing-Marie Bergman.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.