Leksand – Medvind för vindkraften i Dalarna

Uppdaterad
Publicerad

Allt fler kommuner i Gävledalaområdet diskuterar nu möjligheten att bygga vindkraftverk och intresset från enskilda att bli delägare ökar. Ikväll hålls bland annat ett öppet informationsmöte i Leksand.

Rättviks kommun har en, liksom bland annat Mora kommun. Och för bara några veckor sedan fick Ludvika kommun pengar från Boverket för att planera för en vindkraftspark. De blir flera hela tiden, men frågan om vindkraftsverkens vara eller icke vara är en het potatis. Enligt kritikerna stör vindkraftverk till havs både djur- och växtlivet. Vindkraftverk på land stör fåglarna och skapar buller i en annars tyst skog. Men vindkraftverken är samtidigt en förnyelsebar energikälla som inte leder till några utsläpp eller miljöförstörande tranporter av bränsle.

I Dalarna försöker nu elbolaget Dala kraft, tillsammans med Lantbrukarnas Riksförbund, att få dalfolket mera positiva till vindkraft. På tisdagkvällen hålls ett öppet informationsmöte för alla intresserade. Enligt arrangörerna är det viktigt att förankra en etablering väl hos de närboende, vilket bland annat kan vara att erbjuda delägar- eller andelsägarskap i verket.

I Gävledalas Dalaedition kl 19:15, SVT1, kommer vi sända direkt från mötet i Leksand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.