Leksand – Skelettfynd kan stoppa utbyggnad av kyrkan

Uppdaterad
Publicerad

I Leksand avslutades på fredagen den förberedande arkeologiska utgrävningen vid Leksands kyrka. Man har gjort många fler fynd än beräknat och därför kanske kyrkan inte kommer att ha råd med den tillbyggnad som planerats. Det finns många skelett i groparna utanför kyrkans vapenhus, så många att det förvånade experterna som gör undersökningarna på platsen.

Närmast kyrkan ligger de allra äldsta gravarna. De är från 1100-talet, man skulle nästan kunna kalla de begravda för vikingar alltså.

De nyaste gravarna är från 17-18-hundratalen och ligger längre bort från kyrkorummet. Kyrkan har tänkt göra en utbyggnad här med diverse moderna bekvämligheter, källare ska också bli på tillbyggnaden. Men nu är frågan om det överhuvudtaget är ekonomiskt möjligt. Kyrkan måste ju betala för utgrväningarna.

Kanske måste tillbyggnaden förändras och göras källarlös, eller så måste den skrotas helt. Alternativet är att det inte blir några mer arkeologiska undersökningar än den förstudie som gjorts. Om nån vecka ska kyrkan bestämma sig efter att ha diskuterat saken med länsstyrelsen som då tagit del av resultaten från de grävningar som gjorts så här långt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.