Malena Ernman hedersmedborgare

Uppdaterad
Publicerad

Tomas Ledin också hedersmedborgare

Malena Ernman utnämndes i samband med kommunens nationaldagsfirande till hedersmedborgare i Sandvikens kommun.

I samband med firandet av Sveriges nationaldag i Sandvikens stadspark fanns Malena på plats för att ta emot kommunens mångfaldspris som hon mottog tillsammans med sin mamma Eva.

”Malena och Eva Ernman får Mångfaldspriset 2014 för ett modigt ställningstagande mot rasism och för medmänsklighet över nationsgränserna. Malenas värdegrund bygger på erfarenheter från sin uppväxt i Sandviken, och det genuina och beundransvärda engagemang för flyktingar som mamma Eva stått för i många år.” Mångfaldspriset delades med Tallbacksgårdens förskola.

Det skriver Sandvikens kommun i ett pressmeddelande.

-Malena har alltid varit en fantastisk ambassadör för Sandviken.. Därför är jag stolt över att i dag få möjligheten att utnämna henne till hedersmedborgare, säger Monica Jacobsson, kommunalråd i Sandvikens kommun.

Motiveringen till utmärkelsen löd:

”Genom en fantastisk och stark röst med ett omfång från världens aktade operascener till djupaste medmänsklighet har hon skapat en plats i våra hjärtan likväl som hos en hel nation.”

Sandvikens kommun har sedan tidigare en hedersmedborgare, Tomas Ledin som utsågs redan 1996.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.