Kostnaden för konferensen blev sammanlagt runt 20 000 kronor för 12 politiker och chefer. Kommunalrådet Tom Martinsson säger att han inte upplevde konferensen lyxigare än normalt.
Malung-Sälen – Chefer åkte på dyr konferens trots ekonomisk kris i kommunen
Kommunledningen i Malung-Sälen får kritik för att ha åkt på hotellkonferens i Sälen direkt efter beslutet om att kommunen måste spara in 68 tjänster de kommande tre åren. -En sån här sak ger inga bra signaler, säger vänsterpartisten Ola Olin som för egen del valde att stå över middagen och övernattningen.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.