Man häktad misstänkt för mordförsök i Borlänge

Uppdaterad
Publicerad

I mitten av februari ska ett misstänkt mordförsök ha inträffat i trakterna kring Bullerforsen i Borlänge. Först nu, tre veckor senare, har en man häktats misstänkt för brottet.

Den misstänkte anhölls i sin frånvaro först en vecka efter händelsen, berättar åklagaren Patrik Säflund som leder förundersökningen.

– Det tog ett tag innan man fick fram rätt identitet på den som kunde misstänkas. Sen blev han anhållen i sin frånvaro, säger Patrik Säflund.

Mannen, som är i 20-årsåldern, påträffades tidigare i veckan och begärdes häktad vid Falu tingsrätt under fredagen. Förundersökningen om försök till mord pågår.

Åklagaren: De kände varandra

Enligt åklagaren så kände de båda varandra och offret är inte kvar på sjukhus längre.

Vilken vapen kan ha använts?

– Det är inte ett skjutvapen men där måste vi inhämta rättsinstyg för att kontrollera vilket vapen som använts, säger Patrik Säflund.

Platsen där brottet ska ha ägt rum har undersökts och utredningen fortsätter nu med att ytterligare förhör ska hållas med båda parterna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.