Kvarnsvedens IK får spela på Ljungbergsplanen

Uppdaterad
Publicerad

I helgen drar damallsvenskan i fotboll igång. Under onsdagseftermiddagen kom beskedet Kvarnsvedens IK längtat efter. De får dispens till den 1 juni.

Enligt fotbollförbundet håller inte Kvarnsvedens IP måttet, men nu får klubben dispens till den 1 juni.

– Det är riktigt skönt att vi får dispensen. Nu kan vi fokusera på seriepremiären på söndag, säger Kvarnsvedens tränare Jonas Björkgren.

Kommunen tycker Domnarvsvallen

Kommunen tycker att laget ska spela sina hemmamatcher på Domnarvsvallen – som är godkänd av fotbollförbundet.

– Det har varit rörigt de sista dagarna. Nu vinner vi lite tid och kan förhandla med kommunen om finansieringen av läktarna som behövs byggas, säger Jonas Björkgren.

Kvarnsvedens IP håller inte måttet

Arenen är rustad men inte spelklar enligt de krav som fotbollsförbundet ställer. Det krävs fler läktare och starkare belysning. Domnarvsvallen däremot är godkänd för allsvenskt spel.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.