Det är en medelåldersman från Avesta som är försvunnen och polisen arbetar nu efter teorin att det kan vara samma man som hittats död i älven. Den man som är försvunnen är inte känd av polisen sen tidigare.
– Det är anhöriga som har hörde av sig igår kväll (fredag) när de fick kännedom om händelsen, säger förundersökningsledaren Magnus Sjödén.
Det var på torsdagskvällen som en död man hittades av fiskare vid Döda fallen i Avesta och en förundersökning om mord har inletts.
– Vi arbetar på i samma spår, vi kan inte göra något annat, säger Sjödén.
Mannen är fortfarande oidentifierad och hans kropp har skickats till Uppsala för undersökning. Svar från den väntas tidigast i mitten av nästa vecka.
Nu vill polisen komma i kontakt med alla som rört sig i området vid Döda fallen under torsdagen och framför allt personer som ska ha befunnit sig i två båtar på Dalälven. Båtarna det handlar om är en vit mindre båt samt en båt som beskrivs ha ett blått kapell.