Mannen ska i december förra året enligt åklagaren ha smygfilmat två personer i skolans omklädningsrum och dusch.
Enligt polisen kunde de i samband med en kontroll av mannens telefon säkerställa att minst ett av klippen också lagts ut på internet och att ett stort antal personer hade sett klippet. Mannen förnekar brott.
Inte första fallet i Mora
I november förra året skedde ett till fall av smygfotografering på en moraskola med en kamera som satts upp utanför ett omklädningsrum.
LÄS MER: 15 barn har filmats i omklädningsrum
Kränkande fotografering
Den som olovligen med tekniskt hjälpmedel i hemlighet tar upp bild av någon som befinner sig inomhus i en bostad eller på en toalett, i ett omklädningsrum eller ett annat liknande utrymme, döms för kränkande fotografering till böter eller fängelse i högst två år.