Nytt larm om rökutveckling i fabriken i Mora

Uppdaterad
Publicerad

Enligt inringaren som larmade SOS alarm ska det vara en rökutveckling i ett proppskåp och det ska lukta stark av bränd kabel. Larmet inkom 11:10.

I de första uppgifterna gavs att det ska kom rök från taket i en restaurang på samma adress som Schneider Electric-fabriken i Mora, alltså samma byggnad som brann under måndagsnatten.

Uppdatering 11.40

– Det var bara lite konsekvenser från natten, men nu ska det inte vara någon fara, säger Per-erik Johnsson som är räddningschef i beredskap.

Det var en kabel från ett proppskåp som börjat ryka och nu ska elektriker se över detta och fixa problemet.

Räddningstjänsten är klara på plats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.