Kollegan i Sälen är inte lika orolig men uppmanar ändå de som känner sig sjuka att stanna hemma i stället för att åka till fjällen.
-Vi måste vara mer observanta, säger Lars Örarbäck,
verksamhetschef för sjukvården i Sälen.
Under jul- och nyårshelgen väntas 30 000 turister i veckan i norska skidorten Trysil. Ungefär samtidigt kan det blir en topp av antalet fall av svininfluensa i Norden.
Nu slår Trysils kommunöverläkare larm om att vården på de små skidorterna kanske då inte klarar av alla patienter.
-Det kommer att bli stora svårigheter för oss att klara en sådan anstormning som det kan bli i värsta fall. Vi får då räkna med 3 000 sjuka varav 150 som är allvarligt sjuka, säger sjukvårdschefen i Trysil Klas Sagström.
Därför har han nu höjt beredskapen till högsta nivå med extraläkare och extra sjukvårdsutrustning under jul och nyår. Det finns till och med möjlighet att lägga in upp till sju patienter i Trysil om det blir fullt på angränsande stora sjukhus.
Fler turister i Sälen
-I Sälen kan det bli ännu värre eftersom den skidorten är betydligt större, säger Sagström.
I Sälen planeras dock inga större satsningar på grund av svininfluensan. Trots att det väntas närmare 100 000 turister under jul- och nyårshelgen.
-Jag tror att vi redan från början har bättre beredskap än Trysil med fler läkare i jour. Men vi måste förstås vara mer observanta nu när det finns svininfluensa och se till att vi kontrollerar andning och sånt, säger Lars Örarbäck.
Han håller med om att det också på vårdcentralen i Sälen kan bli ett enormt tryck om svinunfluensan slår till med full kraft under jul och nyår. Någon akutvård finns inte i Sälen utan sådana patienter kommer att fraktas till lasaretten i Mora och Falun eller till sina hemsjukhus.