Stort gasolutsläpp i Borlänge

Publicerad

Ett större gasutsläpp med gasol har inträffat på SSAB, Domnarvet, i Borlänge. Läckan är stoppad, polis är på plats och tillsvidare är platsen närmast utsläppet avspärrat.

Larmet om utsläppet inkom klockan 16.40 på måndagseftermiddagen.

– Man tror att det har hänt något med en ventil som löst ut och släppt ut gasol. Man bedömer att det handlar om ganska stora mängder, men att man ganska snabbt har kunnat täppa igen ventilen, säger Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen Bergslagen.

Polis på plats hjälper till att spärra av området närmast läckan.

– Vi har spärrat av en väg i samband med det här, av säkerhetsskäl. Man har vädrat, gått in i en annan byggnad och kollat larm och konstaterat att det inte skett fler utsläpp, säger Stefan Wickberg och fortsätter:

– Att polisen är på plats är dels för att biträda räddningstjänst med ordningsfunktioner som att stoppa trafik och få bort personer från platsen, och i förlängningen utreda vad förklaringen är till utsläppet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.