Äldre samlas i By Kyrkby för uteaktiviteter varje vecka. Foto: Niko Ago/SVT

Svenska Kyrkan arrangerar uteaktiviteter för äldre i By Kyrkby

Uppdaterad
Publicerad

För att underlätta de äldres vardag och isolering under coronautbrottet ordnar Svenska Kyrkan i byn By Kyrkby i Avesta utomhusaktiviteter för de äldre.

SVT Nyheter Dalarna var med när ett tjugotal äldre personer samlades vid kyrkan i By Kyrkby i Avesta under onsdagen för att träffas och delta i dagens aktiviteter.

– Vi tror att det är mycket viktigt med en mötesplats för de äldre i byn. Det är det enda som händer för en del nittioplusare, säger kyrkoherden Ingrid Öberg Hägg.

Se vilka aktiviteter som ordnas och vad de äldre tycker om initiativet i klippet -”Hjälper vissa att hålla reda på vilken dag det är”

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Dalarna

Mer i ämnet