-Ja, skatteverket vill ha en ändring av lagen så att lagen om kassaregister också omfattar torg- och marknadshandeln och att även sänka fribeloppet från fyra prisbasbelopp till ett prisbasbelopp så att den kontanta handeln som inte omfattas av lagen blir mindre, säger Louise Enström, informatör på Skatteverket.
Det är ett certifierat kassaregister som utgörs av en kassaapparat och en kontrollenhet som torghandlarna tvingas köpa om Skatteverket får sin lagförändring igenom. Torg- och marknadshandlarnas förening TÅEM är emot de nya förslaget. De tycker att de kassaapparater som Skatteverket har föreslagit är för dyra.
-Dom det går bra för kan ju fortsätta, andra som det går sämre för kommer att sluta, det är ganska enkelt, säger Christer Svensson
torghandlare från Svärdsjö.