Fem personer i minibussolycka
Fem personer har skadats i en trafikolycka på riksväg 68 söder om Torsåker. Två av dem skadades allvarligt.
En minibuss har kört av vägen och hamnat på taket i diket vid riksväg 68 utanför Bagghyttan, nära länsgränsen mot Dalarna. Tomas Sandin, vakthavande befäl på Gävleborgspolisen, säger att fem personer har skadats och förts iväg med ambulans.
Larmet kom in 19:21 på torsdagskvällen och fyra ambulanser samt en helikopter kallades till olyckan. Helikoptern vände om då ambulanserna räckte till för att transportera de skadade till sjukhuset.
Två personer är allvarligt skadade och vårdas på Gävle sjukhus De tre personer som är lindrigt skadade har kunnat lämna sjukhuset. Samtliga av de inblandade är hemmahörande utanför länet.
Vägen var helt avspärrad under räddningsarbetet men ska ha öppnat igen strax efter klockan 21:00.
Polisen var under torsdagskvällen på plats och pratade med vittnen till olyckan. Ingen av passagerarna i bilen har ännu kunnat höras om vad som orsakade olyckan.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.