Hör Emma Örtlund berätta hur det känns att vara nominerad till en Kristall i kategorin årets tv-personlighet. Foto: Henrik Montgomery/TT

Emma i Glada Hudik-teatern nominerad till tv-pris: ”Det bästa som hänt”

Uppdaterad
Publicerad

Glada Hudikteatern och Emma Örtlund var med och tävlade om flera pris på Kristallengalan för Catwalk. Hon var nominerad i kategorin årets tv-personlighet. Catwalk var också nominerad i kategorin årets dokumentärprogram.

– Det känns jätteroligt att vara nominerad. Är det bästa som hänt mig sedan Catwalk, säger Emma Örtlund innan galan.

Kristallen är en gala där tv-branschen hyllas och priser delas ut i olika kategorier. Catwalk nominerades i två kategorier och handlar om personer med funktionsnedsättning. Emma vill bli modell och är fast besluten att en dag gå på catwalken i New York. Hon ber Glada Hudik-teatern om hjälp.

– Det var jätterolig att göra den, säger Emma Örtlund.

Något pris blev det dock inte för Emma och Catwalk. Priset för årets tv-personlighet gick till Tareq Taylor och årets dokumentärprogram blev Greta.

Kristallen kan ses på SVT Play.

I klippet ovan berättar Emma mer om hur det är att vara nominerad till en Kristall.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.