Gabriel Kelley spelar i Gasklockorna

Uppdaterad
Publicerad

Gabriel Kelley är en spirande stjärna på folkmusikscenen. Han kommer medverka i det sista avsnittet av Jills veranda på SVT. Men redan på söndag spelar han i gasklockorna i Gävle. I klippet ovan gästar han Gomorron Sverige för att spela och berätta om sig själv.

Gabriel Kelly har bott tio år av sitt liv i Nashville och har forfarande en husvagn parkerad där. Han hade framgångar som låtskrivare men tyckte med tiden att det blev för kommersiellt. En längtan efter att vara mer genuin gjorde att han valde att börja om på nytt.

– Det händer mycket i USA nu, det känns lite som 60-talet där, många människor vill försöka leva på ett annat sätt, leva ett mer enkelt liv.

Och precis som på 60-talet växer intresset för folkmusik.

– Det känns som att musik som betyder någonting, som är lite mer från hjärtat, är viktig just nu.

Gabriel Kelly har svensk anknytning sedan han var utbytesstudent i Göteborg som 16-åring. Under sommaren turnerar han i Sverige och spelar bland annat på Stockholms folkmusikfestival. I höst möter vi honom i Jills veranda.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.