En tävling i fallskärmshoppning kan gå till på många sätt och i många olika klasser. Här på flygfältet i Gryttjom ägnar man sig åt formationshoppning där man hoppar i lag. Lag från Sverige Rumänien och Qatar på plats. Henrik Norin ingår i Sveriges lag.
– Nu ska vi upp och göra vårt andra tävlingshopp, säger Henrik Norin innan han hoppar in i flygplanet och lyfter mot skyn.
– I varje lag ingår tre personer, två som utför formationen och en som filmar. Direkt när de kommer ner på backen igen så lämnar de sin film till domarna som bedömer hoppet i efterhand, säger Dan Ondrejka, tävlingsledare.
– Det kändes ganska bra, säger Henrik Norin direkt efter att han landat. Men det är svårt att veta hur bra det var så här nära inpå och innan man fått se filmen. Men det var dagens bästa hopp för vår del.
Vad händer efter den här tävlingen?
– Vi ska åka till Dubai och vara med i World Air Games i december, flygsportens motsvarighet till OS. Sen har vi VM i Chicago nästa år, då är det pallplats som vi siktar på. Inget annat gäller.