– Det första jag gör på morgonen är att gå ner i källaren och kolla om någon har haft inbrott, säger Christer Ödmann som bott på Postvägen i sju år.
Enligt honom har inbrotten i källarförråden ökat under de senaste åren och nu i sommar har det blivit värre än tidigare.
– Inbrott sker hela tiden, dagligen nästan. Förra veckan var det fyra stycken förråd som var uppbrutna. Jag skulle säga att de flesta som bor här har haft inbrott, säger Christer Ödmann.
Så illa att boende flyr
– Det har gått så långt att folk flyttar härifrån, folk vill inte bo så här.
Hyreshusen ägs av det kommunala bostadsbolaget Faxeholmen som känt till oroligheterna en längre tid.
– Vi vill att de ska bo och trivas hos oss, jag är bekymrad över detta, säger Ann-Berit Botngård, vd för Faxeholmen. Vi tar det här på största allvar och kommer jobba intensivt med det under hösten för att få till en förändring.
Mindre än så räcker inte enligt Christer Ödmann.
– Blir det inte bättre måste jag flytta för min egen skull, för jag mår inte bra här, säger han.