Vargar på Järvzoo vildare än på Kolmården

Uppdaterad
Publicerad

De vargar som finns på djurparken Järvzoo i Järvsö är betydligt skyggare än de på Kolmården.

Därför är risken för att djurskötare kommer i närkontakt med vargar mindre än på djurparken i Norrköping. Det säger Olle Larsson som är VD på Järvzoo:

-Vi jobbar inte på samma sätt som de gör på Kolmården. Hos oss ska vargarna vara så vilda som möjligt.

Ingen närkontakt med vargar

På Järvzoo finns omkring 25 vargar i tre olika grupper. När djurskötare går in i ett varghägn så ska det inte förekomma någon närkontakt med djuren.

-Vi har inget socialiserande av vargar som de har på Kolmården. Därför går våra vargar iväg när skötare går in i hägnet, säger Olle Larsson.

Påminnelse om respekt

Söndagens händelse på Kolmårdens djurpark är dock en skarp påminnelse för djurparker med vargar om att vara försiktiga, enligt Olle Larsson på Järvzoo:

-En sån här tragisk händelse fungerar verkligen som en påminnelse om att vi ska ha mycket stor respekt för det vi håller på med.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.