Ytterligare en man häktad efter masskjutningen i Gävle
En man som misstänks för medhjälp till mordförsök efter masskjutningen 4 oktober som skadade sex personer i Gävle häktades av tingsrätten under lördagen.
Åklagare Jenny Örn begärde mannen, som är i 20-årsåldern och hemmahörande i Uppsala, häktad skäligen misstänkt för sex fall av medhjälp till mordförsök, vilket är den lägre misstankegraden.
– Det är den bedömningen vi gjort, säger Jenny Örn.
Skjutningen i Gävle
I tidigare polisutredningar mot mannen framgår att han bedöms ha en relation till ett kriminellt nätverk även om han inte dömts för några våldsbrott.
Han nekar till anklagelserna om inblandning i masskjutningen i Gävle.
Åklagaren om utredningsläget
Under fredagen häktades en 25-årig man på sannolika skäl också misstänkt för medhjälp till mordförsök, men även grovt vapenbrott som åklagaren påstår ha begåtts dagen innan masskjutningen.
En pojke som var 13 år vid tillfället misstänks vara skytten. Mot honom pågår en utredning enligt lagen med särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare och han är inte frihetsberövad. När utredningen är klar kan sociala myndigheter fatta beslut om åtgärder, till exempel olika stödinsatser.
Att tre misstänkta har hittats inom loppet av några dagar gynnar utredningen, enligt åklagaren.
– Vårt mål är att säkra bevisning så fort det är möjligt, den brukar vara bäst när den är färsk, men också för att vi har ett skyndsamhetskrav, vi ska utreda den här typen av händelser så snabbt vi kan, säger Jenny Örn.
Åklagarna har tidigare meddelat att ingen av de sex skottskadade brottsoffren tros ha varit tilltänkta måltavlor.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.