Kulturhuset i Folkparken i Halmstad. Foto: Kristian Åkergren/SVT

Tummen upp för bostäder i Folkparken – Kulturhuset kan behöva rivas

Publicerad

200 bostäder ska byggas i den gamla Folkparken i Halmstads kommun, det beslutades under tisdagens kommunfullmäktige som därmed ger klartecken för Kulturhuset att rivas.

– Jag ser det som rimligt att kulturhuset tillåts att rivas, säger Jenny Axelsson (C), ordf i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott.

Detaljplanen har kritiserats, vilket SVT Nyheter Halland tidigare rapporterat om. Kritiken handlar framförallt om att Kulturhuset på området rivs.

– Ett rivningsförbud leder ofta till att fastighet inte underhålls och utvecklas i samklang med övriga området, vilket skulle vara olyckligt, säger Jenny Axelsson (C).

Hur ska ni göra för de kulturutövare som använder sig av huset?

– Kulturförvaltningen har sedan flera år ingen förhyrning i Kulturhuset. De kulturutövare som använde huset fick erbjudande om att följa med till Najaden, några valde så, andra inte.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.