Alliansen på vandrarhem i Varberg

Uppdaterad
Publicerad

På måndagen kom alliansen till Varberg för att för prata om hur man ska vinna valet 2010. Och det är en regering som gör allt för att framstå som folkliga och väljer att bo på vandrarhem.

Det var inte så värst mycket folk när utanför vandrarhemmet. Alla journalister borträknade så var det bara knappa tio personer som trotsat snålblåsten för att få se en skymt av de borgerliga partiledarna. Och det alla frågar sig är förstås hur det kommer sig att ministrarna bokat in sig på ett vandrarhem.

– Jag tror att det är lite PR för dem själva, att de är folkliga på något sätt, säger Håkan Niklasson.

– De kanske är trötta på lyx och vill ha det lite mysigt, gissar Ingrid Andersson.

Så kom de då äntligen. 2004 träffades man hemma hos Maud Olofsson i Högfors, året därpå var det Göran Hägglund som stod för fiolerna hemma i Bankeryd. Och nu alltså Varberg.

– Det grundade sig av att det är styrt av alliansen, både landsting och kommun, säger statsminister Fredrik Reinfeldt (m). Men vi är här för att fördjupa vårt alliansarbete i syfte att blicka framåt.

Så fick då familjen Andersson en pratstund med näringsminister Maud Olofsson till sist. Och om alliansen ambition var att slå an en folkligare ton för att få upp de miserabla opinionssiffrorna, så gick det i alla fall hem hos familjen Andersson.

– Det är härligt att de kan uppträda så här fritt, säger Hans Andersson. Det har ju inte varit några restriktioner.

Reporter: Jesper Henke

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.