Bästa mjölken finns i Våxtorp

Uppdaterad
Publicerad

Guldmedaljen till landets bästa mjölkbönder är en utmärkelse med tradition. I år delas den ut för femtionde året i rad, och alltid av en representant från kungahuset. Bland årets 59 medaljörer fanns en bonde från Halland.

Lars-Ivar Gustavsson från Våxtorp i Halland har under 23 års tid levererat mjölk med högsta kvalitet. Tillsammans med mjölkbönder från hela landet fick han idag ta emot guldmedalj ur kungens hand.

Medaljutdelningen skedde i Stockholm idag i närvaro av inte bara kungaparet utan också folkhälsominister Maria Larsson.

Det är branschorganisationen Svensk Mjölk som delar ut guldmedaljen. Den första medaljen delades ut 1958. Då fanns 216 000 mjölkproducenter i landet som i genomsnitt hade sex kor.

Idag är mjölkproducenterna 6 800 och har i genomsnitt 53 kor.

Vad är då hemligheten bakom bra mjölkkvalitet? Ja majoriteten av årets pristagare anser att kvalitén blir högre om man klappar och pratar med korna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.