Brand på förskola i Onsala – hålls stängd under torsdagen

Uppdaterad
Publicerad

Fasaden på Linnea förskola i Onsala började brinna under onsdagskvällen och fick till följd hålla stängt på torsdagen. På fredagen öppnar förskolan igen, meddelar Kungsbacka kommun på sin hemsida.

Kommunen säger att de själva bedömer att skadorna inte var särskilt allvarliga, en bit av fasaden fick skador och ska repareras direkt. Under torsdagen vädrades lokalerna ut och har kontrollerats.

Vid 20.30-tiden på onsdagskvällen utbröt en brand i Linnea förskola i Onsala, Kungsbacka kommun. Räddningstjänsten inledde släckningsarbete och två timmar senare var branden släckt. Skadorna hade begränsats till fasaden och räddningstjänst kunde lämna platsen tjugo över tio.

Händelsen är polisanmäld.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.