Folkparken i Halmstad. Foto: Kristian Åkergren/SVT

Detaljplanen för Folkparken i Halmstad överklagas

Uppdaterad
Publicerad

Två intresseföreningar och ett antal fastighetsägare har överklagat detaljplanen för Folkparken till mark- och miljödomstolen. De som överklagat menar att Halmstads kommun inte lyssnat på protesterna. Det här skriver Hallandsposten.

I december klubbade kommunfullmäktige detaljplanen vilket innebar tummen upp för att 200 bostäder kan byggas i parken. Det innebär samtidigt klartecken för att Kulturhuset från 30-talet kan rivas.

Hittills har ett flertal aktörer överklagat, däribland föreningarna Kulturalliansen och Folkparkens vänner som gemensamt lämnat in ett. Utöver det har sju överklaganden lämnats in av privatpersoner, enligt tidningen.

Inte kommenterat förslag

Kritiken handlar främst om att man inte lyssnat på vad invånarna vill, men bottnar också i oro för parkens djur-och växtliv, att husen blir för höga samt en ökande trafik.

Med tanke på de tusentals namnunderskrifter som föreningarna har lämnat in kritiserar man också att kommunen efter det inte har gett någon feedback på det förslag som de har tagit fram över hur området kan utvecklas.

Detaljplanen går att överklaga fram till 9 januari.

I klippet ser du ett reportage från i somras när intresseföreningarna höll en manifestation.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.