Falkenbergs kommun får kamerabevaka vid Falkenbergs station Foto: SVT/TT

Falkenbergs kommun får kamerabevaka vid Falkenbergs station

Uppdaterad
Publicerad

Falkenbergs kommun får tillstånd av Datainspektionen att kameraövervaka parkeringsplatser vid Falkenbergs station. Syftet med bevakningen är att förebygga och utreda brott, men också öka tryggheten för personer som rör sig i området.

I sin ansökan uppger kommunen att stationsområdet är särskilt brottsutsatt och upplevs som otryggt av allmänheten. Trots flera åtgärder har kommunen inte kommit tillrätta med problemen.

Tillåter kameraövervakning

Nu väljer Datainspektionen att ge Falkenbergs kommun tillstånd till kameraövervakning.

Här är området som kommer att kameraövervakas. Foto: Datainspektionen

Eftersom det rör sig om en plats där personer befinner sig under en begränsad tid, anser myndigheten att bevakningsintresset väger tyngre än integritetsintresset.

Kamerorna kommer att vara i gång varje dag mellan klockan 18 och 06 tills vidare, enligt beslutet.

Det inspelade materialet kommer att sparas i sju dygn och kommer enbart lämnas ut på polisens begäran. Foto: Datainspektionen

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.