En tjänsteman på Getinge åtalas för brott. Foto: SVT

Getinge-anställd misstänkt för insiderbrott

Uppdaterad
Publicerad

En anställd på Getinge misstänks för grovt insiderbrott på Stockholmsbörsen. I torsdags uppgav åklagare att en man har anhållits, och medicinteknikbolaget bekräftar nu att det handlar om en tjänsteman där.

Personen har som arbetsuppgifter att utveckla och förvalta IT-system på Getinges huvudkontor. ”Vi ser mycket allvarligt på händelsen. Vi har från första stund samarbetat med Ekobrottsmyndigheten i deras utredning” skriver Getinge i ett pressmeddelande.

Tjänstemannen är arbetsbefriad och en internutredning har inletts på bolaget. Enligt Getinge har ingen annan anställd delgivits misstanke om brott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.