Det var under måndagen som mannen gick till kommunen för att rapportera olägenheten i konservburken.
– En person kom med den till rådhuset och ett par kollegor tog med den upp på kontoret, säger Birgitta Tullgren, miljö- och hälsoskyddsinspektör vid Halmstad kommun, till SVT Hallandsnytt.
Majsburken kommer från Kina och Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen i Halmstad har varit i kontakt med den svenska leverantören Piwa Food.
– De skulle ta tag i ärendet och ha kontakt med sin leverantör. De kommer att rapportera tillbaka till oss efter att de har fått uppgifter från Kina.
Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen i Halmstad vill ha en återkoppling från leverantören i Sverige om vilka åtgärder de vidtagit, men kunden kommer inte att få någon ekonomisk kompensation
– Piwa var naturligtvis intresserade om kunden hade något skadeståndsanspråk, men det hade kunden inte, säger Birgitta Tullgren.