Mattelektion med mobilen

Uppdaterad
Publicerad

Smedingeskolan i Fjärås har tagit till nya grepp för att göra skolan både rörligare och mer spännande. Allt med hjälp av GPS-mobiler.

Medan halva klassen sitter inne och räknar som vanligt har resten av klassen sin lektion utomhus och genomför sina matteuppgifter med hjälp av mobiltelefoner och GPS.

– Man får olika punkter som man ska gå till. Och när man kommer till den punkten får man upp en fråga som man ska lösa, berättar Moa Glansén.

– Syftet är att göra matematiken roligare, att få lust till matematik, säger it-pedagog Mats Larsnäs. Det finns många undersökningar som visar att eleverna tycker det är ganska tråkigt med matte, att man bara sitter och räknar i sin bok. Får man in ny teknik brukar ungdomar tycka att det är roligt.

Reporter: Johanna Andersson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.