– Jag har kommit med ganska många nya idéer, nu spelar vi väldigt annorlunda, sa Roy Hodgson i en tv-intervju 1976 om Halmstad BK:s mirakulösa framgångar. Efter att klubben länge legat i botten så kammade laget mot alla odds hem ett SM-guld samma år.
I kväll spelas åttondelsfinalen mellan England och Island i herrfotbolls-EM. Men då, 1976, tränade Englands nuvarande succétränare Roy Hodgson ett annat lag. Nämligen Halmstad BK.
Rutger Backe minns
– En fruktansvärt bra tränare som kan oerhört mycket om fotboll, sa Halmstad BK:s Rutger Backe i en intervju 1976. Och tongångarna har inte ändrats på de 40 år som nu passerat.
– Vi kämpade i allsvenskan med näbbar och klor för att hålla oss kvar varje år. Sen när han kom så lyckades vi vinna guldet, vilket är bland de största skrällar som har hänt i allsvenskan, säger Rutger Backe och fortsätter.
– Han är väldigt duktig på att instruera hur han vill ha det på träningar och aldrig negativ. En fantastisk tränare.